Zdrowie

Spray do uszu- jak wybrać?

Problemy z uszami mogą być spowodowane przez różne czynniki. Występują zarówno przez stany zapalne górnych dróg oddechowych, jak i infekcje laryngologiczne. Popularnym problemem jest także wrażenie zatkania uszu w wyniku nagromadzenia się woskowiny. Aby przeciwdziałać tego rodzaju problemom, a także zniwelować je, kiedy już się pojawią, warto sięgnąć po preparat do czyszczenia uszu, który pozwala zadbać o higienę i czystość przewodu słuchowego.

Czyszczenie uszu- dostępne środki

W przypadku nadmiernego nagromadzenia woskowiny, które powoduje tworzenie się tzw. czopu woskowinowego, wskazane jest użycie jednej z wybranych metod:

  • używanie preparatów, które rozpuszczają woskowinę,
  • wizyta u laryngologa, który usuwa czopy za pomocą profesjonalnych narzędzi,
  • spray do czyszczenia uszu,
  • roztwory wody morskiej,
  • krople do uszu bez recepty,
  • świece do uszu;
  • ampułki zawierające roztwór do czyszczenia uszu.

Przed wizytą u laryngologa warto wybrać jeden z dostępnych w aptece preparatów i spróbować samodzielnie rozmiękczyć zalegającą wydzielinę. W większości przypadków płyn do czyszczenia uszu przynosi oczekiwaną ulgę.

Czym czyścić uszy?

W aptekach takich jak ta dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia uszu, które zmiękczają woskowinę i umożliwiają jej bezpieczne usunięcie z przewodu słuchowego. Wśród nich dostępne są środki cerumenolityczne zawierające oleje i wodę oraz preparaty bez nich. Niemniej, obie kategorie produktów są równie skuteczne. Preparaty oczyszczające uszy sprzedawane są pod różnymi postaciami- nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W związku z tym wybór powinien być podyktowany osobistymi preferencjami. Decydując się na płukaniu uszu, należy korzystać ze specjalnych gruszek gumowych, które wymagają napełnienia wodą. Wcześniej należy zaaplikować krople na zatkane ucho, a później wprowadzić wodę pod ciśnieniem, co powoduje wypłynięcie zalegającej woskowiny. Biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, jak i wygodę stosowania można wybrać spray do uszu, krople czy ampułek.