Zdrowie

Jakie dokumenty są wymagane, aby skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego?

Aby skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego nie są wymagane żadne dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń. Jest ono automatycznie sprawdzane w specjalnym systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców za pomocą numeru PESEL.dokumenty lekarskie

Co zrobić jeżeli system nie potwierdza ubezpieczenia?

Mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo tego, że pacjent jest ubezpieczony to system eWUŚ niestety tego nie potwierdza. W takiej sytuacji pacjent powinien przedstawić inny dokument, który uprawnia go do ubezpieczenia. W przypadku osób starszych wystarczy legitymacja emeryta-rencisty. Można napisać także specjalne oświadczenie o tym, że jest się ubezpieczonym i na podstawie sporządzonego oświadczenia rodzinny lekarz będzie mógł nam pomóc.

Koszt wizyty u lekarza rodzinnego

Zgodnie z prawem lekarz rodzinny jest całkowicie bezpłatny wyłącznie dla tych pacjentów, którzy są ubezpieczeni. Jeżeli chodzi o koszty wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, dla osób nieubezpieczonych, to ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj wahają się od 40 do 130zł.

Ile razy można skorzystać z wizyty jednorazowej poza wybraną przechodnią POZ

W sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenci mogą dowolną ilość razy skorzystać z pomocy innej przychodni niż ta, w której pracuje wybrany wcześniej lekarz pierwszej pomocy.