Zdrowie

Test owulacyjny- jak interpretować wyniki?

Dni płodne to szczególnie ważny etap cyklu miesiączkowego, dla kobiet pragnących zajść w ciążę. Właśnie w tym czasie jest największa szansa na zapłodnienie. Z tego względu pary planujące dziecko, powinny wiedzieć, kiedy można spodziewać się dni płodnych.

W jaki sposób działa test owulacyjny?


Test owulacyjny pozwala na określenie tego, w których dniach cyklu następują dni płodne, jak i sama owulacja. Narzędzie to pomaga więc dokładniej określić dni płodne, co oczywiście pomaga w poczęciu dziecka. Co ważne, owulację da się też ustalić na podstawie oceny śluzu szyjkowego, pomiary temperatury ciała czy też wyliczeń kalendarzyka cyklu. Test jest jednak lepszym rozwiązaniem, gdyż jego ustalenia są bardziej precyzyjne. Gdzie można kupić test? Bez problemu zakupisz test owulacyjny w aptece i to bez recepty, np. pod tym adresem: https://www.nowafarmacja.pl/test-owulacyjny. Najczęściej spotkać można testy paskowe, które wykrywają w moczu hormon luteinizujący LH. Jego stężenie wzrasta bezpośrednio przed owulacją. Testy owulacyjne z aptek charakteryzują się wysoką dokładnością, wynoszącą nawet do 98 procent. Są wyjątkowo czułe, a przy tym łatwe w użyciu.

Jak i kiedy wykonać test owulacyjny?


Przed użyciem testu trzeba zapoznać się z instrukcją. W opakowaniu najczęściej znajdziesz kilka pasków. A kiedy wykonać badanie?Test owulacyjny po owulacji nie ma większego sensu. Najlepiej wykonać test dwa dni przed planowaną owulacją. Dobrym czasem na to jest ok. 2 tygodnie przed zakończeniem cyklu, w środku cyklu liczonego od 1-wszego dnia krwawienia miesiączkowego. Próbkę moczu należy zebrać do czystego pojemniczka. Co ważne, do badania nie jest wskazany pierwszy mocz poranny. Testy powinno się przeprowadzać każdego dnia o tej samej porze.

Test owulacyjny a ciąża


Test owulacyjny w ciąży- czy warto go wykonać? Nie, test owulacyjny jak sama nazwa mówi, służy do stwierdzenia tego, czy kobieta będzie miała niedługo owulację. W przypadku podejrzewania ciąży, najlepiej sięgnąć od razu po test ciążowy. Badanie wykonuje się ok. 10 dni po stosunku, wówczas można uzyskać miarodajny wynik. Taki test wykrywa nie poziom LH, a gonadotropiny kosmówkowej.


W jaki sposób interpretować wyniki testów?

Pozytywny test owulacyjny

Świadczą o nim oba widoczne prążki testowe z taką samą albo mocniejszą intensywnością kreski kontrolnej. Test owulacyjny pozytywny wskazuje na to, że owulacja powinna nastąpić w przeciągu kolejnych 24-36 godzin.

Test owulacyjny negatywny

Można go stwierdzić, jeśli oba widoczne prążki są jaśniejsze, aniżeli kreska kontrolna albo w ogóle niewidoczne.

Warto dodać, że pozytywny test owulacyjny w ciąży jest normalnym zjawiskiem. Co ważne, pozytywny test po owulacji wcale nie musi oznaczać zapłodnienia.