Zdrowie

Kwas foliowy – na co pomaga? Jak dawkować?

Suplementacja kwasem foliowym kojarzona jest głównie z osobami planującymi powiększenie rodziny. Jednak przyjmowanie tabletek z kwasem foliowym może wpłynąć pozytywnie także na każdego kto cierpi na niedobory tego składnika. Co warto wiedzieć o dawkowaniu kwasu foliowego?

Kwas foliowy na co stosować?

  • anemia
  • depresja i zaburzenia lękowe
  • ogranicza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu
  • pomoc w przywróceniu równowagi układu krwionośnego i nerwowego
  • poprawa funkcjonowania jelit, wątroby oraz żołądka (wspiera produkcję kwasu żołądkowego)
  • ochrona przed miażdżycą

Kwas foliowy w ciąży

Kobiety planujące dziecko oraz te już będące w ciąży często przyjmują leki z kwasem foliowym. Należy pamiętać, że nie każdy kwas foliowy z apteki jest lekiem. W tym przypadku nie warto ryzykować i najlepiej postawić na dobrze przebadany preparat oraz (ewentualnie) sprawdzone marki suplementów diety. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na sprawdzonych stronach aptek, np. nowafarmacja.pl.

kwas foliowy

Kwas foliowy dawkowanie

Kwas foliowy dla mężczyzn niczym nie różni się od tego dedykowanego dla kobiet. Najlepszy kwas foliowy to ten w postaci metylowanej. Jest najłatwiej i najszybciej przyswajalny przez organizm. Najczęściej dostępne produkty z kwasem foliowym zawierają od 400 do 800 mcg. Lek/suplement należy przyjmować zgodnie z informacją na opakowaniu, chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej. W przypadku dużych niedoborów przez pewien czas zalecane dawki mogą być znacznie wyższe niż te podawane w ulotce.

Dobry kwas foliowy można znaleźć pod następującymi nazwami: methylo folian 5-MTHF lub sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego.