Zdrowie

Orteza na kciuk – jak dobrać odpowiednią

Wielu z nas, szczególnie osoby aktywnie uprawiające sporty takie, jak narciarstwo, czy też boks, dręczą nawracające kontuzje okolic kciuka. Rozwiązaniem, które może skutecznie pomóc w takiej sytuacji jest odpowiednio dobrana, elastyczna orteza kciuka. Dziś przygotowaliśmy zatem krótki poradnik dotyczący właściwości tego akcesorium medycznego – podpowiemy także, jak dobrze wybrać ortezę dla siebie.

Czym jest orteza kciuka?

Orteza kciuka, czy też jego stabilizator, to niepozorne akcesorium medyczne, które pozwala łatwo uporać się z wieloma różnymi dolegliwościami, w tym, chociażby zwiotczeniem torebki stawowej. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu, dobrze dobrana orteza kciuka łagodzi ból i usztywnia kciuk, jednocześnie nie krępując ruchu pozostałych stawów i pozwalają na swobodny ruch pozostałych palców. Konstrukcja ortezy nie utrudnia w żaden sposób wykonywania codziennych czynności. 

Wysokiej jakości produkty są odporne zarówno na wodę, jak i brud. Ortezy kciuka są produktami bezpiecznymi i komfortowymi w codziennym użytkowaniu. Dzięki niewielkim rozmiarom tego rodzaju rozwiązań użytkowanie ortez nie sprawia żadnych problemów natury estetycznej. 

Warto podkreślić, że orteza kciuka od orteo.pl, zapewnia bardzo wysoki poziom stabilizacji, a przy tym dopasować ją można do typu urazu. Oznacza to, że osoby noszące taką ortezę mogą w dowolnej chwili dopasować ją do swoich potrzeb i zaleceń. Użyte w ortezie materiały zapewnią także prawidłową termoregulację i szybszą regenerację tkanek. Produkty takie zapewniają więc maksymalną ochronę przed kolejnymi urazami, czy też schorzeniami.

Jak wybrać ortezę kciuka?

Orteza kciuka powinna zostać dobrana w sposób mocno indywidualny dla każdego pacjenta. Warto bowiem wiedzieć, że tego rodzaju produkty medyczne różnią się od siebie między innymi rodzajem materiału, z jakiego są wykonane, a także rozmiarem, formą usztywnienia, czy też zapięciem. 

orteza na kciuk

Obecnie większość ekspertów rekomenduje nowej generacji, elastyczne ortezy kciuka, cechujące się również lżejszym stabilizatorem. Niezależnie od rodzaju ortezy, na który się zdecydujemy, powinna ona bezwzględnie oferować komfortowy i higroskopijny materiał, zapewniający prawidłową cyrkulację powietrza, co z kolei korzystnie wpływa na regenerację tkanek. W każdym modelu ortezy powinien znajdować się również element regulacyjny – może być nim po prostu rzep, który użytkownik ortezy może zapinać i odpinać w łatwy i wygodny sposób. Do wyboru mamy, na szczęście, bardzo wiele różnych możliwości, dlatego każdy z nas z łatwością znajdzie odpowiednią ortezę dla siebie. 

Najważniejsze jednak w wyborze odpowiedniej ortezy jest uzyskanie jasnej diagnozy trapiącej nas kontuzji. Pozwoli to zawęzić zakres poszukiwań do jedynie tych produktów, które rzeczywiście okażą się optymalne w naszej sytuacji. Pamiętajmy, że najważniejszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, jest to, czy orteza kciuka zapewni nam odpowiednią stabilizację palca i stawów. Odpowiednią odpowiedź na nie pozwoli nam zaś uzyskać wcześniejsza konsultacja z lekarzem.