Bez kategorii

Laska do chodzenia- najważniejsze informacje

Laski do chodzenia są dla wielu seniorów podstawowym wsparciem podczas przemieszczenia się. Jej rolą jest również utrzymywanie równowagi. Warto zatem wiedzieć, w jakich sytuacjach konieczny jest zakup laski do chodzenia, oraz czym się kierować przy wyborze, tej odpowiedniej. Przeczytaj poniższy tekst, aby poznać odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania.

Kiedy przyda się laska do chodzenia?

Laski do chodzenia dla wielu osób oznaczają potrzebę korzystania z niej tylko i wyłącznie w podeszłym wieku. W związku ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, które stają się z czasem coraz bardziej dokuczliwe, oraz uniemożliwiające poruszanie się, laska faktycznie polepsza komfort poruszania się i codziennego życia. Warto mieć na uwadze, że nie tylko zmiany zwyrodnieniowe kształtują potrzeby poruszania się o laskach. Schorzenia, które zmuszają nas jako ludzi do korzystania z lasek to na przykład złamania, skręcenia, oraz choroby reumatyczne. Dodatkowo wymienić można choroby ośrodkowego układu nerwowego, oraz choroby błędnika. Warto mieć na uwadze, że jedne schorzenia będą wymagały stosowania lasek chwilowo, inne już będą nam potrzebne do końca życia.

Rodzaje lasek do chodzenia

laski do chodzenia

Wieki temu, laskę stanowił pełny, prosty, drewniany kij. Tego rodzaju laski do chodzenia poznać można już w przekazach biblijnych. W dzisiejszych czasach w sprzedaży w sklepach medycznych, oferowanych jest wiele rodzajów lasek do chodzenia. Wykonane są one z drewna, lub aluminium. Dostępne są teleskopowe, oraz składane na jednej, trzech, oraz czterech nogach, a nawet takie z siedziskiem. Laski do chodzenia różnią się materiałem, z którego zostały użyte, oraz formą. Można kupić taką z uchwytem w kształcie litery T, lub U, lub też z uchwytem falistym. Mogą one wszystkie być pokryte, powłoką antypoślizgową.

Jak wybrać odpowiednią laskę do chodzenia?

Przed wyborem odpowiedniej dla siebie laski, należy zastanowić się nad rodzajem uchwytu spełniającego nasze predyspozycje. Uchwyty w kształcie litery T są polecane seniorom, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia podczas przemieszczania się. Uchwyt w literę U pomocny będzie przy przesuwaniu do siebie przedmiotów, których nie ma w zasięgu ręki. Ponadto uchwyt derby polecany jest dla osób cierpiących na zwyrodnienia stawów dłoni, oraz palców. Osoby które poruszają się szybko i nie chcą być skrępowane, powinny wybrać laskę z uchwytem wyposażonym w powłokę antypoślizgową.

Jaki rozmiar laski do chodzenia będzie odpowiedni?

Laska do chodzenia powinna być dopasowana do wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać na co dzień. Warto wiedzieć, w jaki sposób laskę dobrać do wzrostu. Mianowicie chodzi o to, aby kiedy stoi się prosto z opuszczonymi rękoma, mieć rękojeść laski na wysokości swojego nadgarstka. Warto wiedzieć, że kiedy trzymasz uchwyt laski w dłoni, ręka ta powinna być zgięta w łokciu pod kątem maksymalnie 20 stopni. Tylko w ten sposób dobrana laska do chodzenia zapewni idealną stabilizację podczas poruszania się, oraz przenoszenia środka ciężkości.