Bez kategorii

Wszystko, co musisz wiedzieć o elektrostymulacji mięśniowej

Sportowcy zawsze szukają sposobów, aby stać się jeszcze lepszymi na treningach i zawodach. Cały czas pracujemy nad doskonaleniem swoich umiejętności i rywalizacją z innymi zawodnikami. Największym wyzwaniem dla wielu z nas jest poprawa wyników przy zachowaniu zdrowia i braku kontuzji.

Sportowcy i entuzjaści fitnessu coraz częściej sięgają po elektryczną stymulację mięśni (EMS), aby uzyskać przewagę w swojej dyscyplinie. Teraz gdy technologia, jaką są elektrostymulatory mięśni, jest dostępna dla każdego, staje się ona coraz bardziej popularna. Każdy chce w obecnych czasach trenować jak zawodowiec i mieć te same korzyści, które mają profesjonaliści.

Jak działają elektrostymulatory mięśni (EMS)?

Kiedy sygnał elektryczny przechodzi przez zakończenia nerwowe i aktywuje zakończenia nerwów ruchowych, mięśnie „zapalają się”. System EMS naśladuje ten proces w ośrodkowym układzie nerwowym.

Elektrody są umieszczone na pożądanym mięśniu, a następnie urządzenie do elektrostymulacji jest włączone, aby wywołać reakcję, która polega na aktywacji mięśnia, zwiększając przepływ krwi i tlenu do pożądanej części ciała. To właśnie ta konsekwencja skurczu mięśnia kontrolowana przez impulsy elektryczne daje pożądane rezultaty.

Różne programy (protokoły) EMS dają różne efekty, w tym, poprawę funkcji mięśni, zmniejszenie bólu i szybsze gojenie. Chociaż elektrostymulatory mięśni są wykorzystywane przede wszystkim w terapii fizycznej, stały się nową technologią, którą sportowcy wszelkiego rodzaju mogą stosować w domu, na siłowni, a nawet podczas podróży, aby wspomóc regenerację i zwiększyć efektywność treningu.

Gdzie stosuje się elektrosymylatory mięśni EMS?

elektrostymulatory mięśni

Wykazano, że metoda EMS jest najbardziej skuteczna jako metoda rehabilitacji po urazie lub zabiegu chirurgicznym. Ale sprawdza się również w przypadku osób, które chcą szybciej zregenerować się po ciężkim treningu.

Elektrostymulacja świetnie sprawdza się w przypadku bolesności potreningowej lub zmęczenia mięśni. Ta metoda mobilizuje więcej włókien mięśniowych i zmniejsza stan zapalny po treningu.

Pacjenci, którzy stosowali EMS po operacji kolana, mieli znacząco większą poprawę siły ścięgien i mięśni czworogłowych zarówno w krótkim (kilka tygodni), jak i długim (ponad rok) okresie niż ci, którzy tego nie robili. Jedno z badań potwierdziło EMS jako sposób na poprawę sprawności pacjentów nie chodzących, a inne badanie wykazało, że metoda ta może mieć pozytywny wpływ na mięśnie pacjentów na oddziale intensywnej terapii.

Czy potrzebuję tego urządzenia?

Jeśli chcesz przyspieszyć proces powrotu do zdrowia, pomoc elektrostymulatorów mięśni będzie skuteczna, gdyż zostało to udowodnione. Zawodowi sportowcy z pewnością potwierdzą ten fakt. Sportowcy są w stanie rywalizować na wyższym poziomie i utrzymać ten poziom, ponieważ będą używać stymulatora po treningu, co pozwoli im na szybszą regenerację.

Pamiętaj: badania skuteczności EMS zawierają zastrzeżenie, że nic nie zastąpi korzyści płynących z treningu cardio, ćwiczeń izometrycznych czy treningu siłowego. Metoda EMS jest z natury mniej skuteczna niż naturalny ruch człowieka.