Bez kategorii

Czym są balkoniki do chodzenia?

Balkonik do chodzenia, inaczej chodzik rehabilitacyjny, jest sprzętem używanym przez pacjentów w terapii fizycznej do wspierania ich rehabilitacji po operacji lub urazie. Jest to lekkie urządzenie mobilne, którego pacjent może używać do chodzenia w domu, co pomaga pacjentowi szybciej wrócić do zdrowia i zmniejsza ryzyko upadku i ponownego zranienia się. Balkonik pomaga osobom o ograniczonej mobilności poruszać się bezpiecznie z minimalną pomocą. W zależności od potrzeb medycznych dostępne są różne rodzaje balkoników do chodzenia. W tym artykule przejdziemy przez wszystko, co musisz wiedzieć o chodzikach rehabilitacyjnych, abyś mógł wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb.

Balkoniki do chodzenia – opis

Chodzik to urządzenie, które pomaga osobom o ograniczonej sprawności ruchowej łatwiej chodzić i poruszać się. Składa się ono z dwóch bocznych drążków połączonych ze sobą. Może mieć półeczkę pomiędzy. Poruszanie umożliwiają kółka. Podczas używania balkonika osoba trzyma się bocznych drążków, a urządzenie podtrzymuje jej ciężar podczas chodzenia. Balkoniki do chodzenia są powszechnie używane przez osoby, które mają problemy z utrzymaniem ciężaru ciała podczas stania lub chodzenia z powodu urazu, choroby lub operacji. Chodzik może być również używany przez osoby starsze.

Różne rodzaje balkoników do chodzenia

W zależności od Twoich konkretnych potrzeb dostępne są różne rodzaje chodzików.

  • Balkonik standardowy – jest najczęściej stosowanym typem chodzika. Posiada dwie boczne szyny i jeden centralny uchwyt. Jest idealny dla pacjentów, którzy mają trudności ze wstawaniem ze względu na warunki medyczne, takie jak złamania lub zapalenie stawów.
  • Rollator – różnią się nieco od standardowych chodzików. Główną różnicą jest to, że mają siedzisko, które pozwala odpocząć, jeśli potrzebujesz przerwy od stania. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku długich spacerów. Rollatory zazwyczaj mają dwa koła, ale są też modele, które mają cztery koła, co świetnie sprawdza się na nierównym terenie.
  • Balkonik z uchwytem – przeznaczony jest dla osób z ograniczoną ruchomością w jednej ręce. Chodziki z uchwytem mogą być również używane przez osoby z problemami mięśniowymi w jednej ręce.