Bez kategorii

Jakie właściwości posiada rumianek i kiedy warto go stosować?

Rumianek to jedno z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych ziół. Nie ma się temu co dziwić, bo jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Można zakupić je w niemal każdym sklepie spożywczym oraz w aptece, najczęściej w formie herbatki. Zanim jednak sięgnie się po to wyjątkowe ziele, trzeba poznać jego właściwości. Należałoby także dowiedzieć się, komu jest ono w szczególności wskazane. 

Dobroczynne właściwości rumianku

rumianek

Rumianek charakteryzuje się naprawdę licznymi właściwościami. Przede wszystkim, wykazuje on działanie:

  • przeciwzapalne
  • przeciwbakteryjne
  • rozkurczowe
  • przeciwbólowe
  • usprawniające trawienie
  • rozjaśniające
  • uspokajające
  • ułatwiające zasypianie

Ziele rumianku lekarskiego może być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Na długotrwałe efekty stosowania tego ziela będzie trzeba cierpliwie poczekać nawet do kilku tygodni. Mowa tu chociażby o rozjaśnianiu włosów przy pomocy rumianku. Niekiedy jednak, napar z tego ziela przynosi natychmiastową ulgę. Dzieje się tak często w przypadku niestrawności. 

Komu polecane jest ziele rumianku?

Rumianek znalazł naprawdę wszechstronne zastosowanie. Mogą zainteresować się nim osoby borykające się z problemami związanymi z układem trawiennym. Mowa tu zarówno o nieżycie żołądka, jak i jelit. Napar z tego dobroczynnego ziela znajdzie także zastosowanie w walce z bólami menstruacyjnymi. Z rumianku lekarskiego powinny korzystać także osoby, które pragną zniwelować dolegliwości o charakterze migrenowym. Co ciekawe, napar ze wspomnianego ziela idealnie nada się do walki z łagodnym napięciem emocjonalnym. Pomoże również zniwelować problemy ze snem, o ile nie mają one silnego charakteru. Z rumianku powinny korzystać także osoby, które pragną rozjaśnić swoje włosy. Warunek jest jednak jeden; naturalny kolor kosmyków musi być dość jasny. Z płukanki rumiankowej będą zadowolone przede wszystkim blondynki. Ostudzonym naparem z rumianku lekarskiego można także przemywać swoją cerę, zarówno tę przetłuszczającą się, jak i wrażliwą, z pękającymi naczynkami.