Zdrowie

Dlaczego witamina K2 jest tak ważna?

Obecność wszystkich witamin w organizmie jest ważna. Z tego powodu należy dbać o urozmaiconą dietę – minerały i mikroelementy są dostarczane wraz z pożywieniem. Niedobór każdej niezbędnej substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania może mieć katastrofalne.

Witamina K2

Jedną z witamin bardzo potrzebnych organizmowi jest witamina K2. W pożywieniu występuje w mięsie, jajkach, produktach mlecznych, rybach. W Europie najbardziej bogatym jej źródłem są oryginalne sery pochodzące ze Szwajcarii i Królestwa Niderlandów. Jednak ciało ludzkie produkuje witaminę K2 także samo (następuje to w jelitach).

Właściwości witaminy K2

Najważniejszą funkcją, jaką w organizmie pełni witamina K2 jest czynny udział w procesie krzepnięcia krwi. Jej prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko wstąpienia zawału serca, jak również choroby wieńcowej, miażdżycy i innych schorzeń układu krążenia. Co więcej, jej zdaniem jest także ochrona naczyń krwionośnych – żył i tętnic przez zwapnieniem. Ponadto poprawia ona mineralizację kości, dzięki czemu są mocniejsze i bardziej odporne na złamania. Odpowiada również za transport wapnia do kości, co jest szczególnie ważne podczas ich urazów; dzięki temu tkanki kostne szybciej się regenerują i odbudowują.

Niedobory witaminy K2

Zbyt niski poziom witaminy K2 może doprowadzić do zaburzeń gospodarki wapniowej, na skutek czego dochodzi do zwapnienia naczyń układu krwionośnego (a to z kolei prowadzi do zawałów serca, udarów mózgu, tworzeniu się zatorów w tętnicach itp.). Ponadto, przez wzgląd na ważną funkcję witaminy K2 w procesie krzepnięcia krwi – jej brak rozrzedza krew. Przez to krew nie krzepnie, występuje zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoków (wewnętrznych lub zewnętrznych w wyniku urazu). W pacjentów z niedoborem witaminy K2 zaobserwowano także niegojenie się ran. Do lekarza należy zgłosić się, jeśli występują jakiekolwiek objawy zaburzeń krzepnięcia krwi, ponieważ może to sygnalizować niedobór witaminy K2 – jej poziom można sprawdzić wykonując badania laboratoryjne.