Zdrowe produkty

Dlaczego warto jeść jarmuż?

Można powiedzieć, że zielone warzywa liściaste są pewną odmianą superfoods. Bogate w liczne substancje mineralne i witaminy potrafią lepiej uzupełnić jadłospis niżeli jagody goji czy quinoa. Szczególnie ciekawy pod względem wartości odżywczych jest jarmuż. Dlaczego więc tak dokładnie warto go jeść? Oto kilka najważniejszych powodów.

Niska kaloryczność

Większość warzyw ma niewiele kalorii (w przeciwieństwie do owoców, które mogą mieć ich całkiem sporo, zwłaszcza te słodsze), ale totalnymi mistrzami pod tym względem są właśnie zielone warzywa liściaste. W dużej garści listków, którą zmieściłoby się w jednej dużej filiżance, będzie zawierać się zaledwie 36 kcal. Takie warzywa pozwalają uzyskać większą objętość posiłków, jednocześnie nie podwyższając ich kaloryczności. Znakomicie sprawdzają się na diecie. Są niskokaloryczne, a mimo tego potrafią sycić z uwagi na wysoką zawartość błonnika pokarmowego (ok. 5 g na 100 g produktu).

Najlepsze wegańskie źródło żelaza

Żelazo jest właśnie tym mikroskładnikiem, którego najczęściej brakuje w dietach wegańskich i wegetariańskich. Aby uzupełnić jego niedobór, można zastosować dwa rozwiązania – albo sięgnąć po suplementy diety z minerałami, albo zacząć jeść jarmuż ze sklepu Planteon. To warzywo ma nawet więcej żelaza niżeli poszczególne gatunki mięs, słynące z wysokiej zawartości różnych makro i mikroelementów. Z tego właśnie względu po zielone warzywa liściaste powinny sięgać wszystkie osoby niespożywające produktów odzwierzęcych, ale także i kobiety w ciąży, u których wzrasta zapotrzebowanie na żelazo.

Działanie przeciwzapalne

Problemy skórne kojarzone są ze złą pielęgnacją, podczas gdy w rzeczywistości często biorą się one z różnych niedoborów pokarmowych i stosowania nieodpowiedniej diety. Przy pomocy jarmużu można zacząć pozbywać się różnych stanów zapalnych, odpowiedzialnych za chociażby trądzik. To warzywo obfituje bowiem w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Mają one zdolność do zmniejszania i eliminowania stanów zapalnych, czym dbają o ogólny stan skóry.