Zdrowie

Izotocyjanian – co to jest?

Izotocyjanian to związek – zwany także sulforafanem – posiadający wiele cennych właściwości dla organizmu ludzkiego. Mało kto zna tą dobroczynną substancję, która posiada wiele udowodnionych naukowo właściwości.

W roślinach występuje często siarka organiczna – sulforafan, która wspomaga działanie komórek, powstrzymuje rozwój nowotworów, wyrównuje poziom cukru we krwi. Posiada on także szereg innych pozytywnych właściwości.

Ten związek przyczynia się do powstania procesu apoptozy – uśmiercenie komórki, oraz wydalenie uszkodzonych i obumarłych komórek. Jest pomocny zwłaszcza w przypadku przewlekłych infekcji organizmu, chroni przed rozmnażaniem się komórek rakowych. Ciekawy jest także fakt, że wspomaga działanie lekarstw zażywanych przez chorą osobę.

PRODUKTY BOGATE W SULFORAFAN

Ogromne pokłady tego związku zawierają głównie warzywa kapustne i liściaste, takie jak: kapusta biała, kapusta czerwona, jarmuż, rzodkiewka, brukselka, kalarepa, brokuł (najbardziej ceniony w tym przypadku), kiełki, kalafior, chrzan.

JAK JEŚĆ Z WYKORZYSTANIEM TEGO ZWIĄZKU?

Przyjmuje się, że brokuły stanowią największe źródło sulforafanu. Można ich używać do sałatek, ugotowane, a nawet do koktajli i soków warzywnych! Może to być także doskonała przekąska, która jest sycąca i bardzo zdrowa. Warto spożywać organiczne brokuły i stosować je w swojej diecie bardzo często.

Sulforafan znajdziemy też w suplementach diety. W aptece farmaceuta poleci nam najlepsze preparaty zawierające ten cenny związek. Pamiętajmy, że wpływa on na pracę naszego organizmu; na układ oddechowy, sercowy. Warto wzbogacić dietę o ten właśnie cenny składnik, który jest coraz bardziej doceniany. Choroby nowotworowe dotykają każdego roku coraz więcej osób. Oczywiście ten związek nie sprawi, że nie zachorujemy, jednak znacząco zapobiegnie rozwojowi bakterii.