Zdrowie

Jak działa na nasz organizm kwas pangamowy?

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje szeregu witamin i minerałów oraz innych bioaktywnych związków, które powinny być dostarczane przez nas wraz z pokarmem. Jedzenie wysoko przetworzonej żywności sprawia, że coraz częściej obserwuje się niedobory pierwiastków, co wpływa niekorzystnie na stan naszego zdrowia i zwiększa ryzyko wystąpienia przeróżnych chorób. W naszej diecie z całą pewnością nie może zabraknąć związków o działaniu antyoksydacyjnym takich jak witamina E, selen czy też kwas pangamowy.

Jak działa na nasz organizm kwas pangamowy?

Witamina B15 przyśpiesza katabolizm kwasu mlekowego, który powstaje w dużych ilościach podczas wysiłku fizycznego. Przyczynia się ona nie tylko do poprawienia wydolności fizycznej, ale równi przeciwdziała przedwczesnemu zmęczeniu mięśni. Kwas pangamowy rozszerza naczynia krwionośnie, poprawia ukrwienie tkanek, przeciwdziała marskości wątroby, redukuje stężenie cholesterolu we krwi, działa przeciwdrgawkowo, pobudza wydzielanie żółci i przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu oraz stymuluje system immunologiczny i wydzielanie hormonów.

Kiedy warto sięgnąć po witaminę B15 i w jakich produktach jej szukać?

Wskazaniem do przyjmowania witaminy B15 jest drżenie mięśni, miażdżyca, nadciśnienie, problemy z kojarzeniem, demencja starcza, depresja, autyzm, słaba odporność organizmu, obniżona zdolność regeneracji tkanek, trądzik, łuszczyca, zaburzony przepływ krwi w mózgu i zgorzelinowe zapalenie skóry. Naturalnymi źródłami kwasu pangamowego są nasiona dyni, słonecznika i sezamu oraz brązowy ryż, produkty pełnoziarniste i drożdże piwowarskie. W celu dostarczenia organizmowi witaminy B15 warto regularnie spożywać kiełki soi, pszenicy, słonecznika i soczewicy.

Jak zwiększyć wchłanialność kwasu pangamowego i co wpływa negatywnie na jego przyswajalność?

Witamina B15 jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie, którego przyswajalność zwiększają witaminy: F, B9, B12, E, A i biotyna oraz olej z rekina, tran, sitosterole, sylimaryna i koenzym Q10. Bardzo ważne jest także to, że światło i wysoka temperatura wpływa przyczyniają się do zniszczenia kwasu pangamowego, dlatego też należy chronić go przed owymi czynnikami.