Przyprawy

Pieprz cytrynowy i jego zastosowanie

Tradycyjny pieprz zna chyba każdy. W końcu jest on niezastąpionym dodatkiem wielu potraw, które dzięki niemu nabierają zupełnie innego smaku oraz charakteru.
Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym jest pieprz cytrynowy i w jaki sposób wykorzystywać go w swoich potrawach, aby idealnie się w nich komponował.

Jakie zastosowanie i właściwości ma pieprz cytrynowy?pieprz cytrynowy

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że pieprz cytrynowy (sprawdź koniecznie) to tak naprawdę zupełna nowość. Nie jest więc żadnym wstydem nie znajomość go, czy też nieumiejętność wykorzystania go podczas gotowania.

Przyprawa, o której mowa jest bardzo charakterystyczna ze względu na swój lekko kwaskowaty i specyficzny smak. Nie jest to jednak jedynie mieszanka pieprzu i skórki cytrynowej. Na tę przyprawę składa się o wiele więcej elementów!
Warto wiedzieć o tym, że w środku przyprawy znajdziemy wymieszane razem inne przyprawy, takie jak czarny pieprz, cebulę, czosnek, kurkumę, kwasek cytrynowy, skórkę cytrynową oraz cukier, co wcale nie byłoby takie oczywiste.

Taka mieszanka sprawdzi się więc w bardzo wielu, różnorodnych potrawach. Dobrym wyborem będzie doprawianie nią mięs oraz gęstych sosów pieczeniowych.
Bez problemu taka mieszanka może zastąpić tradycyjny pieprz.
Dzięki połączeniu innych ziół oraz przypraw, pieprz cytrynowy jest jednocześnie kwaśny i ostry, co na pewno będzie miłym zaskoczeniem, podczas degustowania przygotowanych potraw.