Zdrowie

USG piersi

Piersi to nie tylko spory atut wielu kobiet, ale i część ciała, o którą również trzeba dbać. Dlatego badanie piersi powinna wykonywać każda kobieta raz w miesiącu oraz w tym samym dniu cyklu. Jest to metoda samokontroli, jak i profilaktyka wielu chorób piersi.

usg piersi w bialymstoku

Obecna medycyna oferuje badania, wśród których można wymienić mammografię i USG piersi Białystok. I tak:

1. mammografia jest badaniem, które jest dedykowane kobietom w wieku 50 – 69. W trakcie badania wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, które służy do obrazowania obu piersi w dwóch projekcjach. Niestety badanie to może być nieprzyjemne dla pacjentki ze względu na konieczny ucisk w trakcie badania. Należy także badanie wykonać w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, ze względu na wysoką szkodliwość dla rozwijającego się zarodka oraz stosować ochronę radiologiczną.

2. ultrasonografia jest badaniem, które można wykonać w każdym wieku. Badanie to opiera się na falach dźwiękowych, które są nieszkodliwe dla pacjenta. W trakcie zabiegu USG piersi w Białymstoku lekarz wykonujący badanie nakłada wodny żel i w tym miejscu przykłada głowicę do piersi pacjentki, którą przemieszcza po całej jej powierzchni. W ten sposób wygląda badanie obrazowe – USG piersi, w trakcie którego jedynym i zarazem trochę niekomfortowym momentem może być nałożenie żelu. Jest on zimny.

Obie metody służą diagnostyce chorób gruczołu piersiowego. Także mogą stanowić swoje uzupełnienie.