Zioła

Senes – działanie liści senesu.

Senes ostrolistny zwany zamiennie strączyńcem ostrolistnym jest rośliną z rodziny brezylkowatych. Surowcem farmakopealnym jest liść senesu.

Jak wyglądają liście senesu?senes dzialanie

Są one parzystopierzaste, a pojedyncze listki – lancetowate i asymetryczne. Osiągają nawet do 5 cm długości i 2 cm szerokości. Mają matowe, szarozielone zabarwienie, a od spodu są jaśniejsze.
Liście senesu mają słaby zapach, a ich smak jest bardzo charakterystyczny, gdyż początkowo jest śluzowy, a później wyczuwalna jest gorycz.
Biorąc pod uwagę skład chemiczny związków zawartych w senesie, można wyróżnić: antrazwiązki, antrachinony, flawonoidy, glikozydy, węglowodany oraz żywice, olejek eteryczny i garbniki.

Jakie działanie wykazują liście senesu?

Działają one głownie przeczyszczająco, co ma zastosowanie w zaparciach rodzaju atonicznego, jak również spastycznego.
Ze względu na swoje właściwości wykorzystywane są zatem do mieszanek ziołowych, nalewek, syropów oraz pastylek stosowanych w zaparciach. Produkty te można nabyć w aptece bez recepty.

Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że senes przeciwwskazany jest dla kobiet w ciąży, w okresie karmienia piersią, także w zapaleniu wyrostka robaczkowego, niedrożności jelitowych jak również w przypadku bólów podbrzusza, których przyczyna nie jest wyjaśniona. Dodatkowo surowiec ten nie powinien być stosowany w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze dwunastego roku życia.