Zdrowie

Zdrowa wątroba to szczęśliwa wątroba- 3 sposoby na poprawę jej funkcjonowania

Wątroba to największy i najważniejszy narząd miąższowy organizmu ludzkiego. Zbudowana z hepatocytów formujących zraziki wątroba, pełni w ustroju wiele ważnych funkcji. Do jej zadań zaliczyć można m.in. detoksykację krwi, produkcję żółci, a także syntezę czynników krzepnięcia. Ponadto jest ona rezerwuarem witamin oraz bierze udział w wielu procesach metabolicznych.

Życiowe rozterki wątroby

Wątroba podobnie jak inne narządy ulega procesom starzenia. Powstające w jej miąższu,w przebiegu reakcji metabolicznych, rodniki to główne źródło uszkodzeń tego organu. Na obniżenie jej funkcjonalności wpływa także nieprawidłowa dieta oraz nadużywanie alkoholu i innych używek (np. narkotyków, dopalaczy).

Organ ten jednak, w przeciwieństwie do wielu innych zlokalizowanych w organizmie ludzkim, posiada zdolności regeneracyjne. Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych pozwala na odbudowę prawidłowego miąższu wątroby oraz zwiększenie jakości procesów w nim zachodzących.

Farmakologia nie zawsze jest zła

Zawarte w preparacie Esseliv (https://www.apteka-oliwna.pl/esseliv-max-30-kapsulek) fosfolipidy to składnik wbudowujący się w błony hepatocytów. Regularne dostarczanie odpowiedniej ilości tego typu substancji tłuszczowych, pozwala na pobudzenie procesów regeneracyjnych oraz stabilizację komórek już występujących.

Podobne działanie wywierają nasiona ostropestu. Występujące w nich substancje wspomagają procesy oczyszczania wątroby oraz niwelują toczące się stany zapalne. Nasiona ostropestu spożywać można m.in. jako dodatek do sałatek warzywnych.

Nie mniejszą rolę w procesach regeneracji wątroby odgrywa odpowiednia dieta. Ograniczenie ilości węglowodanów prostych oraz tłuszczów trans, pozwala na rozpoczęcie proliferacji i odbudowę zniszczonej wątroby.