Zioła

Czosnek niedźwiedzi w kuchni

Silnie antybakteryjny, przeciwnowotworowy i zawierający mocno stężone związki siarki czosnek niedźwiedzi to propozycja, dzięki której można do swojej kuchni wprowadzić coś bardzo zdrowego, a zarazem poprawiającego smak potraw. W jaki sposób można wykorzystać tę roślinę podczas gotowania?

Oliwa i pesto

Aromatyczna oliwa do sałatek czy mięsa z dodatkiem czosnku niedźwiedziego jest łatwa do zrobienia, a razem pyszna. Wystarczy tylko kilkanaście liści zalać litrem oliwy z oliwek i umieścić w ciemnym pomieszczeniu na kilka tygodni. Po tym czasie trzeba liście wyjąć z pojemnika, zaś sama oliwa jest gotowa. Można ją stosować zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Kolejnym pomysłem może by pesto. Trzeba w tym celu zblendować liście czosnku razem z odrobiną oliwy i przyprawami. Powstanie pyszny dodatek do makaronu. Na bazie czosnku można także przyrządzić zupę. Dodatkowo oprócz intensywnego aromatu ma on silne właściwości zdrowotne. Wzmacnia odporność oraz chroni przed wolnymi rodnikami, które zwiększają ryzyko raka. Ponadto działa antybakteryjnie i antywirusowo. Potrawy z tą rośliną należy spożywać nie tylko w okresie zwiększonej podatności na infekcje. Jest to także doskonała propozycja na lato.