Zdrowe produkty

Fenomen oleju kokosowego

Moda na olej kokosowy trwa. Od pewnego czasu stał się on niezwykle popularny i chętnie wykorzystywany ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Najczęściej używany jest w kuchni gdzie doskonale sprawdza się do smażenia. Nadaje potrawom doskonały smak i aromat. Nie tuczy, a wręcz przeciwnie pozytywnie wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Jak na razie same plusy. Problem zaczyna się dopiero w momencie, w którym trzeba wybrać czy kupić olej rafinowany czy nierafinowany.

Na czym właściwie polega rafinacja

Rafinacja to proces obróbki w wysokiej temperaturze oraz przy użyciu substancji chemicznych. Olej kokosowy rafinowany jest zatem pozbawiony części pierwotnych substancji i składników. Poprzez to posiada mniej intensywny smak i zapach, nadaje się do smażenia dla wszystkich tych, który nie przepadają za jego zbyt intensywnym aromatem.

Co wybrać?

Oczywiście z punktu widzenia zawartości odżywczych o wiele korzystniejszy jest olej nierafinowany. Nie oznacza to jednak, że ten który został poddany procesowi oczyszczania jest niezdrowy lub szkodliwy. Posiada po prostu mniej wartościowych składników. Jednak w porównaniu do innych popularnie stosowanych tłuszczy jego bilans nadal wpada na plus.