Zdrowe produkty · Zdrowie

Krótka charakterystyka babki płesznik

Istnieje mnóstwo roślin, które z różnych powodów przyczyniają się dla naszego zdrowia. Nic więc dziwnego, że coraz śmielej sięgamy po ich dobroczynne właściwości. Tym bardziej, że wciąż odkrywamy je na nowo w zupełnie nowych roślinach.

Tajemniczy gość z obszaru Morza Śródziemnego

Istnieje specyficzna roślina, która – choć jej naturalnym miejscem występowania nie jest Polska – to i tak cieszy się ogromną popularnością na tutejszych ziemiach. Co to za roślina? Chodzi oczywiście o babkę płesznik – roślinę dobrze znaną wszystkim osobom cierpiącym na dolegliwości układu trawiennego.

Różne nazwy, jedna roślina

Babka płesznik jest dla wielu osób nazwą zupełnie nieznaną. Skąd w ogóle nazwa „płesznik”? Otóż jej niewielki rozmiar i kruczoczarna barwa przypomina… pchłę. Stąd też wzięła się jej łacińska nazwa, która w pewien sposób przetrwała do dziś. Zamiennie nazywa się ją babką śródziemnomorską, ze względu na klimat z którego ona pochodzi.

Dla człowieka cenne są nasiona babki. Można je znaleźć w specyficznych. elipsoidalnych owocach. W każdym z nich znajdują się dwa nasiona. Jeśli więc zakupimy całą torebkę babki, będzie ona efektem przetworzenia dziesiątek a może nawet i setek owoców.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, zastosowanie babki płesznik to przede wszystkim oczyszczenie organizmu.