Herbaty

Kwiatostan lipy na ból gardła

 

Chore, obolałe gardło oraz intensywny kaszel mogą być bardzo wyczerpujące. Jednak aby pozbyć się tych dokuczliwych dolegliwości, nie trzeba wcale sięgać po antybiotyki i podejrzane specyfiki. Przygotowanie odpowiedniego naparu może bardzo skutecznie przyczynić się do zwalczania objawów przeziębienia i grypy, a także bardzo korzystnie wpłynąć na cały system odpornościowy organizmu. Herbatę najlepiej przygotować z lipy.

Właściwości lecznicze lipy

Zbawienny wpływ lipy na zdrowie wynika ze składu tej rośliny. W kwiatostanie lipy znajduje się mnóstwo substancji prozdrowotnych, takich jak fitosterole, flawonoidy, garbniki czy śluzy, a także sole mineralne, kwasy organiczne czy witamina C. Herbata z lipy działa lekko rozkurczowo i moczopędnie, pobudza kwasy żołądkowe do wydzielania oraz zwiększa przepływ żółci w dwunastnicy. Jenak herbatę z lipy stosuje się przede wszystkim w celu domowego zwalczenia przeziębienia.

Kwiaty lipy
Kwiaty lipy pojawiają się latem i wydzielają bardzo charakterystyczny zapach. Herbatę z lipy przygotowuje się z kwiatostanu pozyskiwanego z lipy drobnolistnej oraz szerokolistnej. Surowiec zielarski zbiera się w początkowej fazie kwitnienia, kiedy pogoda jest odpowiednio sucha. Kwiatostany lipy zabierane są z drzew, które rosną z dala od ulic i innych źródeł zanieczyszczeń. Zebrany kwiatostan lipy należy wysuszyć w przewiewnym miejscu.