Zdrowie · Zioła

Surowce lecznicze na niestrawność

Popularne przyprawy dodają aromatu potrawom, jednak posiadają również inne zalety. Są one wykorzystywane jako sprawdzone surowce lecznicze na niestrawność. Napar przygotowany z kminku lub kopru włoskiego łagodzi bóle i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, eliminuje wzdęcia i wiatry, a także wspomaga wszystkie procesy trawienne.

Kminek

Owoce kminku stosowane są zarówno w formie tradycyjnej przyprawy, a także jako zioła na trawienie. Roślina ta należy do rodziny baldaszkowatych. Olejki eteryczne otrzymywane z jej nasion działają silnie rozkurczowo oraz znacząco pobudzają wydzielanie soków żołądkowych. Kminek to jednak nie tylko bardzo dobre zioło na trawienie i przyprawa, ponieważ jest również jednym z lepszych środków na wzdęcia. Dlatego stosowany jest jako aromatyczny dodatek do dań o silnym działaniu wzdymającym, np. potraw z nasion roślin strączkowych czy kapusty.

Koper ogrodowy

Popularny koper ogrodowy zawiera substancje, które wspomagają wszystkie czynności przewodu pokarmowego oraz działają silnie rozkurczowo. Do przygotowania naparu z kopru ogrodowego lub włoskiego potrzebne są ich owoce. Należy je bardzo dokładnie rozgnieść, a w następnej kolejności w całości zalać wrzątkiem. Po odczekaniu dziesięciu minut napar nadaje się do spożycia, jednak należy go po zaparzeniu przecedzić.