Zioła

Szerokie zastosowanie ostropestu

W aptekach można znaleźć wiele farmaceutyków mających wspierać walkę z niektórymi schorzeniami. Oczywiście w wielu przypadkach są one potrzebne, warto jednak pamiętać o tym, że czasem lepszym pomysłem może okazać się sięgnięcie po naturalne środki, które  mają pozytywne działanie na ludzki organizm i są znane ludziom od wieków. Przykładem może być mielony ostropest.

Właściwości ostropestu

Ostropest jest najbardziej znany z pozytywnego działania w przypadku problemów z wątrobą. Przede wszystkim chroni narząd przed działaniem szkodliwych składników, ponadto wspomaga jego szybszą regenerację. Nie każdy wie, że ostropest mielony jest stosowany także u osób cierpiących na marskość wątroby. Doskonale sprawdza się także w przypadku mniej poważnych schorzeń – wiele osób stosuje go w przypadku problemów ze wzdęciami, czy częstym odbijaniem się.

Jak widać zastosowanie mielonego ostropestu jest bardzo szerokie. Osoby chcące na własnej skórze przekonać się o zbawiennym działaniu tej rośliny powinny zdecydować się na użycie ostropestu mielonego. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 2 – 3 łyżeczek. Roślina nie ma intensywnego smaku, dlatego też można ją dodawać do różnych potraw, na przykład do zup, warzyw przygotowanych na parze, sałatek, czy na przykład jogurtu.