Zdrowe produkty

Zboże Azteków – dawna i współczesna uprawa amarantusa

Amarantus jest jedną z najstarszych uprawianych roślin na świecie. Był spożywany już przez Azteków i Majów i stanowił jedną z podstaw ich żywienia. Amarantus znany jest jako super-food. Cechuje się on wyjątkowo bogatym składem i wysoką zawartością odżywczą.

Amarantus dawniej

Ziarna amarantus jako pierwsi uprawiali Indianie. Ta niezwykle popularna wśród nich roślina była uważana za świętą. Zebrane ziarna mielone i przygotowywano z nich ciasta na tortille oraz różne napoje.

Amarantus miał dla Indian również wartość rytualna. Gdy w kraju panował pokój, do wyrobów z amarantusa dodawano miód, gdy szykowano się na wojnę – krew wrogów. Europejczycy ze względu na te praktyki nazwali amarantus diabelskim zielem i niemal całkowicie zniszczyli wszystkie ówczesne uprawy rośliny.

Amarantus współcześnie

Dzisiaj amarantusy uprawia się niemal w każdym miejscu na świecie. Z cennych ziaren produkuje się mąki oraz popping. Ekspandowany amarantus jest doskonałym dodatkiem do jogurtów i deserów. Mąka z amarantusa dodana do wypieków pomoże przedłużyć ich trwałość. Co więcej, amarantus jest rośliną, która zawartością żelaza przewyższa szpinak – nie mówiąc już o innych ziarnach. Ziarno to będzie świetnym uzupełnieniem diety dla osób cierpiących na niedobory żelaza.