Zdrowe produkty

Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie

Niezwykle drzewo z białą korą – oprócz niewątpliwych właściwości estetycznych – jest także źródłem wyjątkowo cennego i wartościowego soku, który charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem. Sok z brzozy – bo o nim mowa – przez medycynę ludową jest traktowany jako eliksir zdrowia i panaceum na wiele dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, iż  zawiera bardzo wiele cennych składników. Najzdrowszy i najbardziej cenny sok jest pozyskiwany z pnia brzozy, ale właściwości lecznicze posiada także ten wyciśnięty z liści i pączków. Oprócz soku z brzozy niezwykle cenna jest też woda brzozowa – czyli naturalny sok z dodatkiem niewielkiej ilości alkoholu.

brzozy

Sok z brzozy swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza następującym składnikom – witaminie C oraz B, miedzi, fosforowi, magnezowi, solom mineralnym, aminokwasom oraz garbnikom. Dodatkowo sok ten zawiera wapń, żelazo, a także kwas jabłkowy i cytrynowy. Jest skarbnicą dobroczynnych składników i dlatego działa na wiele dolegliwości, między innymi:

– reumatyzm i rwę kulszową (łagodzi dolegliwości bólowe),

– kamienie nerkowe (ma działanie moczopędne i odtruwające),

– grypę (pomaga zmniejszyć temperaturę oraz złagodzić ból gardła, mięśni i kości),

– wrzody i choroby wątroby(łagodzi dolegliwości związane z układem pokarmowym),

– choroby serca (wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego).

Dodatkowo sok z brzozy wspomaga odporność organizmu i jest skutecznym środkiem ułatwiającym walkę z anemią.

Sok brzozowy sprawdza się także w kosmetyce – przede wszystkim pod postacią wody brzozowej. Specyfik ten wspomaga pielęgnację cery łojotokowej i trądzikowej oraz wykazuje dobroczynne działanie na włosy. Jest polecany przede wszystkim osobom, które zmagają się z ich przetłuszczaniem i wypadaniem.