Herbaty

Parzenie herbaty białej

Podobnie jak w przypadku innych gatunków herbat, białe herbaty wymagają odpowiedniej metody parzenia. Pozwala to na najlepsze wydobycie wartościowych składników zawartych w suszu i wpływa na jej smak oraz aromat. Jednak w przeciwieństwie do np. czarnej odmiany, herbata biała nie podlega fermentacji, a jej smak pozbawiony jest goryczy i cierpkości. Napar z białej herbaty przygotowany powinien być z kilku łyżeczek, zalanych gorącą wodą. Jednak jej temperatura powinna wahać się w przedziale 80-90 stopni Celsjusza.

Tak przygotowany napar parzy się 3-4 minuty. Zalewać można go nawet kilkakrotnie, za każdym razem przedłużając czas parzenia. Co ciekawe, tak jak w przypadku herbaty zielonej, powtórne parzenie pozwala otrzymać napój o nieco innych właściwościach i działaniu. Herbata biała parzona po raz pierwszy pobudza organizm, podczas gdy kolejne skutkują działaniem relaksacyjnym i odprężającym.
Do przyrządzenia herbaty białej wykorzystuje się zwłaszcza najmłodsze liście i ich pąki. W ten sposób powstaje najpopularniejsza i uznawana za najszlachetniejszą herbata biała Yin Zhen, która posiada najwięcej zdrowotnych właściwości, właśnie dzięki obecności srebrnych pąków. Jest to również najdroższa biała herbata, posiadająca bardzo delikatny aromat i eteryczny smak.