Herbaty

Herbata zielona sencha – produkcja

Królową japońskich zielonych herbat, powstałą w 1738 roku, jest bez wątpienia sencha Makato. Posiada ona delikatny, ale jednocześnie bardzo wykwintny smak. Określenie „sencha” oznacza dosłownie duszoną herbatę, a to z tego powodu, iż jej liście podczas procesu przygotowania, zwija się, a następnie suszy. Wyodrębnić można wiele rodzajów senchy.

Zbiór senchy zaczyna się pod koniec kwietniu i trwa mniej więcej do połowy maja. Proces ten polega najczęściej na zrywaniu herbaty maszynowo lub nożycami, jednak ta japońska sencha z „wyższej półki” zrywana jest wyłącznie ręcznie. W Japonii występują regiony, w których herbatę zbiera się cztery razy w roku, co czterdzieści pięć dni, jednak te najlepsze partie herbaty to te z dwóch pierwszych zbiorów. Osiąga ona wtedy delikatny, subtelny smak, natomiast herbata zielona sencha z drugiego zbioru posiada już mocniejszy smak, gdyż jej liście zdążą się rozwinąć na ostrzejszym słońcu.

Obróbka japońskiej senchy polega na poddaniu liści działaniu pary: dmucha się na nie gorącym powietrzem, a następnie suszy i zwija w igiełki. Herbata charakteryzuje się pięknym, jasnozielonym kolorem i subtelnym aromatem.

To zdecydowanie ulubiony napój Japończyków, a także coraz większej liczby miłośników herbaty na całym świecie.