Miody

Pyłek pszczeli na straży naszego zdrowia

pyłek pszczeliPyłek pszczeli znoszony jest na bieżąco przez pszczoły robotnice, po czym składany do komórek, ubijany i pokrywany miodem. Jeśli pszczelarzowi uda się przechwycić ten cenny pokarm, to może on go wysuszyć lub zamrozić, dzięki czemu z jego właściwości odżywczych i leczniczych mogą korzystać także ludzie.

Z czego składa się pyłek pszczeli?
Pyłek pszczeli posiada bardzo bogaty skład chemiczny oraz właściwości odżywcze i terapeutyczne. Zawiera on białka, składniki mineralne, witaminy, węglowodany, tłuszcze, rutynę, olejki eteryczne, antybiotyki, hormony, enzymy, fitocydy, kwasy organiczne, a także stymulatory wzrostu.

Lecznicze właściwości pyłku pszczelego
Pyłek pszczeli to jeden z najwartościowszych produktów roślinnych, który od dawna wykorzystywany jest jako naturalny i skuteczny środek leczniczy przy najróżniejszych dolegliwościach. Znany jest ze swoich odtruwających właściwości, dzięki którym można liczyć na zmniejszenie szkodliwego oddziaływania wielu czynników chemicznych na organizm człowieka. W przypadku zatrucia ułatwia wydalanie toksyn, a ponadto wspomaga regenerację uszkodzonej przewlekłymi chorobami wątroby. Dodatkowo pyłek pszczeli podnosi odporność na różnego rodzaju zakażenia, ponieważ zwiększa ilość limfocytów oraz przeciwciał, co ma także wpływ na przyśpieszenie leczenia.