Herbaty

Matcha – jak ją wykorzystać?

O ile klasyczna zielona herbata jest w Polsce już bardzo dobrze znana, herbata matcha wciąż jest mało rozpoznawalna. Ze względu na wiele właściwości prozdrowotnych, które posiada, warto jest jej spróbować i zobaczyć, czy jej smak nam podpasuje.

herbata matcha w kubkuCzym się różni herbata zielona matcha od klasycznej zielonej herbaty? Herbata matcha ystępuje w postaci proszku, który w całości zanurza się w wodzie. Ma także prawie dziesięć razy więcej antyoksydantów niż tradycyjna herbata.

Macha może bez większych problemów zastąpić kawę. Parzona przez dwie – trzy minuty będzie wydzielała kofeinę przez kolejne godziny. W przeciwieństwie do kawy nie powoduje nagłego skoku, a potem spadku energetycznego.

Zielony proszek może w kuchni służyć nie tylko do przygotowania naparu, ale także można dodawać go do jogurtu, koktajli czy smoothie. Fani kawy na pewno ucieszą się, że matcha można dodać do mleka i uzyskać matcha latte. Równie dobrze można wykorzystywać ją przy pieczeniu ciast. Nada im ona nie tylko ciekawego smaku, ale także niecodziennego wyglądu.

Gdzie zakupić taki zielony proszek? Najlepiej jest pytać w specjalnych sklepach z herbatą. Można również poszukać w internecie lub w sklepach z żywnością orientalną, szczególnie w sklepach chińskich lub japońskich.