Bez kategorii

Ostrożeń warzywny – działanie i zastosowanie

Ostrożeń warzywny to roślina z rodziny astrowatych, dawniej powszechnie wykorzystywana w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej; często nazywany jest również zamiennie czarcim żebrem (określenie wywodzi się z kultury ludowej) W ostatnim czasie zdecydowanie powraca do łask i znajduje coraz szersze zastosowania.

Działanie

Badania kliniczne potwierdziły działanie moczopędne i odtruwające rośliny. Dodatkowo pomaga ona wydalać szkodliwe produkty przemiany materii, co jest skutkiem obecności flawonoidów. Ziele działa także pozytywnie na odporność organizmu oraz przeciwkrwotocznie. Można go podawać bezpośrednio na skórę, gdyż ma właściwości przeciwzapalne. Wyciąg z korzenia stosowany jest w reumatoidalnym zapaleniu stawów i mięśni, w dnie moczanowej oraz chorobach nerek. Sprawdza się również w leczeniu zapalenia spojówek, trądziku, oparzeniach, łupieżu itd. Napar można stosować także u małych dzieci i niemowląt.

Właściwości

Obecność w ostrożeniu flawonoidów oraz kwasów fenolowych wpływa na jego właściwości żółciotwórcze i odtruwające Stosowany jest więc w leczeniu i profilaktyce kamicy żółciowej oraz stanów zapalnych wątroby. Zmniejsza proces cofania się żółci do żołądka. Ekstrakty z tej rośliny mogą także wykazywać działanie toksyczne, co skutkuje np. stłuszczeniem się wątroby. Niedawno stwierdzono też działanie przeciwnowotworowe rośliny.