Zioła

Ginkgo biloba w medycynie

Naturalne składniki cieszą się w lekach oraz kosmetykach coraz większym powodzeniem. Słusznie – wiele z dolegliwości można wyleczyć, lub zapobiec ich pojawieniu się, za pomocą naturalnych składników. Jednym z bardziej znanych i szeroko stosowanych jest ginkgo biloba, czyli miłorząb dwuklapowy, zwany też błędnie miłorzębem japońskim (błędnie, ponieważ gatunek ten pochodzi z Chin).

Jego działanie jest szczególnie skuteczne w profilaktyce chorób związanych z krążeniem krwi. Rozrzedza krew, zmniejsza jej lepkość i rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi i zapobiega powstawaniu zatorów. Może także łagodzić związane z nieprawidłowym krążeniem uczucie zimnych dłoni i stóp, a także drętwienie i mrowienie w kończynach.

Znany jest także jego wpływ na koncentrację i pamięć. Ginkgo biloba wykorzystuje się w wielu preparatach wspomagających pracę mózgu, ponieważ ułatwia dopływ tlenu oraz glukozy do mózgu. Jest to bardzo istotne zw względu na fakt, że praca mózgu pochłania większość zapasów glukozy. Wyciąg ten chroni także komórki przed wolnymi rodnikami, wykazując działanie antyoksydacyjne. Przez wspomaganie krążenia zapobiega szumowi w uszach i zawrotom głowy, co również przekłada się na koncentrację.