Miody

Zalety miodu wielokwiatowego

Miód to produkt przydatny nie tylko w kuchni. Miód traktowany jest również jako produkt o właściwościach prozdrowotnych i leczniczych. Syrop z miodu zmieszanego z sokiem z cytryny stosowany jest w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, a sam miód rozcieńczony z ciepłą, nie wrzącą wodą, ma właściwości antybiotyczne.

Miód wielokwiatowy – lepszy czy gorszy?

słoik z miodem wielokwiatowymNiektórzy uważają,że miód wielogatunkowy jest mniej smaczny czy mniej wartościowy od miodów gatunkowych. Tymczasem zarówno skład, jak i właściwości miodu wielokwiatowego zależą od roślin, jakie były wykorzystywane przez pszczoły do jego produkcji. Miód ten może łączyć w sobie zalety miodów uzyskiwanych z wielu roślin miododajnych. Z tego wynikają też różnice w składzie, smaku i kolorze miodów wielokwiatowych.

Miód wiosenny jest lekki i zasobny w witaminy. Warto spożywać go o tej porze roku, gdyż w naturalny sposób usuwa wiosenne osłabienie, zwiększa odporność organizmy oraz aktywizuje cały ustrój. Miód z tego okresu jest uważany także za doskonały środek w schorzeniach układu pokarmowego oraz wpływa na normalizowanie pracy serca. Z kolei miody letnie i jesienne mają o wiele silniejsze właściwości antybiotyczne, zawiera więcej enzymów i biopierwiastków oraz krzem. Ten miód jest najlepszy na infekcje oraz jako środek wzmacniający skórę, włosy i paznokcie.