Zioła

Medycyna andyjska i jej zdobycze

Znajdujące się na terenie Ameryki Południowej obszerne połacie Amazonii i Andów Peruwiańskich, to prawdziwe skarbce różnorakich roślin będących przedmiotem zainteresowania fitoterapeutów i zielarzy. Dzieje się tak głównie dlatego, gdyż przestrzeń ta nie została naruszona jeszcze przez ludzi nowoczesnych – zastana natura jest wyjątkowo nieprzyjazna dla „cywilizowanego człowieka”, za to pozwala rozwijać się zróżnicowanej faunie. Oczywiście żyją tam rdzenni mieszkańcy – oni jednak na przestrzeni dziejów nauczyli się darzyć szacunkiem otaczającą ich przyrodę, korzystając z jej darów bez powodowania szkód. Na wiedzy uzyskanej przez owych mieszkańców amazońskich dżungli, również i my, żyjący w betonowych lasach, możemy skorzystać.

Liana jako lekarstwo?

Znajdującym się obecnie w centrum zainteresowania spośród preparatów medycyny andyjskiej jest vilcacora czyli koci pazur. Jest to liana dorastająca do sporych długości (rośnie do około 30 metrów wzwyż!). Po polsku nazywa się czepota pospolita. Jako surowiec zielarski używa się jej kory, liści i korzeni. Została spopularyzowana przez polskiego misjonarza, Edmunda Szeligę. Do czego używa się tego środka? Z badań wynika, iż może on mieć właściwości zwiększające ilość fagocytów we krwi, łagodzące stany zapalne, tonizujące układ nerwowy, spowalniające wzrost guzów rakowych.

Andyjskie zioła nie na wszystko

vilcacora do piciaNależy uważać na informacje marketingowe, mówiące nam, że vilcacorę stosować można bezrefleksyjnie na wszystko, jako podstawę leczenia. Jest to nieprawdą. Nie można jej używać wobec pacjentów po przeszczepach, stosujących środki rozcieńczające krew, w trakcie chemio i radioterapii (można pomiędzy cyklami). Trzeba pamiętać także, że jest to środek co prawda dający dobre efekty, ale wspomagający – nie wyleczymy nim raka, ale wspomożemy terapię mająca go usunąć. Należy pamiętać, że nasz poziom poznania medycyny ludowej terenów Andów i Amazonii się rozwija. Oznacza to, że w przyszłości istnieje możliwość, iż dowiemy się również o innych czekających na nas roślinach pomocnych w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Warto obserwować ten temat.