Zioła

Właściwości prozdrowotne olejku manuka

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania olejków manuka zawdzięczamy ich właściwościom przeciwłupieżowym, jest on również antidotum na ukąszenia i użądlenia owadów, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwhistaminowe, dezodorujące oraz relaksujące.

olejek manukaManuka jest jednym z najświeższych odkryć w świecie aromaterapii, ponieważ o możliwościach jego zastosowania aromaterapeutycznego dowiedziano się dość niedawno. Jednak jego zastosowania lecznicze są znane od dawna wśród pierwotnych mieszkańców Nowej Zelandii – kraju, z którego pochodzi drzewo manuka.

Olejki eteryczne pozyskiwane z drzewa manuka osiągają czasami ceny wyższe niż legendarny i ceniony australijski olejek z drzewa herbacianego. Dzieje się tak ze względu na to jak imponująca jest gama zastosowań leczniczych tego produktu. Olejek manuka uzyskiwany jest z liści manuka poprzez destylację z użyciem pary wodnej. Olejki manuka posiadają pewną ciekawą właściwość. Stężenie składników tego oleju zmienia się bowiem wraz z wysokością na drzewie, z której pobrano liście.

Osoby ceniące sobie walory lecznicze i zapachowe olejków z pewnością uznają olejek manuka za ciekawe urozmaicenie wśród dotychczas stosowanych aromatów.