Miody

Miód manuka – garść przydatnych informacji

Miód manuka, wytwarzany w Nowej Zelandii przez pszczoły zapylające krzew manuka, jest jedną z najbardziej wyjątkowych i pożytecznych form miodu na świecie. Istnieje wiele jego zastosowań, które wahają się od ulgi przy bólu gardła po leczenie zapalenia dziąseł.

słoiki z miodem manukaO wyjątkowości miodu manuka decydują jego niesamowite właściwości odżywcze. Korzyści zdrowotne miodu były znane wśród zwolenników medycyny naturalnej od długiego czasu. Nagłaśniano je coraz bardziej zwłaszcza w ostatnich latach, ponieważ coraz więcej badań zaczyna potwierdzać wykorzystywane od wielu lat w medycynie ludowej właściwości miodów manuka.

Liczne z opublikowanych niedawno analiz wskazują, że miody manuka mogą pomóc leczyć zapalenia dziąseł i choroby przyzębia. W badaniach naukowych odkryto, że ze względu na znakomite właściwości przeciwbakteryjne żucie lub ssanie miodów manuka nie tylko spowodowało zmniejszenie o 35% płytki nazębnej, ale również doprowadziło do zmniejszenia o 35% krwawień u osób cierpiących na zapalenie dziąseł. Ponadto wapń, cynk i fosfor obecne w miodzie to składniki odżywcze ważne dla zdrowia zębów. Warto mieć na uwadze, że osoby uczulone na pszczoły powinny zachować ostrożność przy spożywaniu miodu ze względu na możliwość reakcji alergicznych.

Ponieważ krzew manuka rośnie jedynie na niewielkim obszarze naszego globu, konieczne jest importowanie go do Polski (zobacz dostępne w Polsce miody manuka w sklepie Świat Miodów). Dlatego cena miodu manuka może być nieco wyższa od cen miodów lokalnych. Jego właściwości lecznicze są jednak niezwykłe.