Herbaty

Jak zielona herbata wpływa na zdrowie?

Picie herbaty nie jest obojętne na zdrowia – wybór konkretnego rodzaju tego napoju może mieć znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu.

owocowa zielona herbataZielona herbata ma między innymi wpływ na kondycję skóry. Wykorzystywana jest w kremach, które mają zapobiegać efektom fotostarzenia, czyli niekorzystnym zmianom powodowanym przez promieniowanie UV. Taka herbata skutecznie minimalizuje negatywne działanie promieniowania ultrafioletowego, w tym również zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry. Wyciągi z zielonej herbaty mają także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego sprawdzają się w przypadku skóry tłustej i trądzikowej.

Naukowcy potwierdzają również, że po różne zielone herbaty powinny sięgać osoby zmagające się z nadwagą. Jedna z substancji znajdujących się w takiej herbacie skutecznie hamuje wchłanianie tłuszczów z jedzenia i jednocześnie przyspiesza ich spalanie. Poza tym napar ma także korzystny wpływ na cały metabolizm, poprawiając funkcjonowanie wątroby oraz niektórych enzymów odpowiedzialnych za trawienie. Duża zawartość cennych minerałów i witamin pomoże w uzupełnieniu niedoborów w czasie odchudzania.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy powinien pić większe ilości herbaty. Jest to niewskazane przede wszystkim w przypadku osób starszych, które cierpią na nadciśnienie lub jaskrę, a także dzieci do 10 roku życia.