Zioła

Napar z kory lapacho – napój o wyjątkowych właściwościach

Wywar z kory lapacho bardzo często nazywany jest cudowną herbatą Inków. To właśnie Inkowie jako pierwsi odkryli zbawienny picia wywaru, którego głównym składnikiem jest właśnie kora lapacho.

Jakie właściwości ma herbata lapacho?

kora lapacho do parzeniaSusz do zaparzenia „herbaty Inków” pozyskiwany jest z wewnętrznej kory drzewa lapacho, które dziko porasta tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Napar z niego jest już od wieków znany i stosowany przez plemiona zamieszkujące tamte obszary. Wykorzystują go one do leczenia malarii, cukrzycy, biegunki, czy wszelakich infekcji.

Substancje zawarte w korze lapacho bardzo silnie oddziałują na działanie układu immunologicznego człowieka i pobudzają go do pracy. Napar z kory lapacho wykazuje wysoką skuteczność w walce z różnego rodzaju bakteriami takimi jak gronkowiec, czy paciorkowiec, a także skutecznie zabija wiele wirusów, takich jak wirus opryszczki.

Herbata z lapacho jest również prawdziwym pogromcą wszelkich grzybów, dlatego też polecana jest osobom cierpiącym na grzybicę.

Oprócz tego napój z kory lapacho jest niezwykle bogaty w różne pierwiastki mineralne takie jak wapń, magnez, potas, żelazo, czy mangan. Doskonale wpływa on też na funkcjonowanie układu pokarmowego, dlatego powinny pić go także osoby cierpiące na wrzody żołądka.