Przyprawy

Lecznicze właściwości kardamonu

Wiele roślin wykorzystywanych na co dzień w kuchni charakteryzuje się właściwościami leczniczymi. Warto o tym pamiętać i sięgać po nie w przypadku różnych problemów zdrowotnych.

mielony kardamon - przyprawaKardamon nie należy do roślin, które są tradycyjnie stosowane w zachodniej medycynie. Kardamon mielony jest wykorzystywany przede wszystkim jako składnik preparatów stosowanych w przypadku niestrawności. Łagodzi takie dolegliwości jak wzdęcia, dlatego można go dodawać do potraw w czasie obfitych i ciężkostrawnych posiłków. Inne właściwości kardamonu wykorzystywali Arabowie, którzy uważali tę roślinę za silny afrodyzjak. W starożytnych Indiach stosowano tę roślinę jako skuteczny lek mający zwalczać otyłość. Rzymianie mieli zwyczaj żucia nasion tej przyprawy w celu odświeżenia oddechu.

Niestety ta roślina nie należy do najtańszych. Wysokie ceny osiąga przede wszystkim oryginalna przyprawa pochodząca z Indii, która charakteryzuje się najlepszym aromatem i najbardziej korzystnymi właściwościami. Ze względu na dosyć wysokie koszty zakupu, trudno spodziewać się, że ta przyprawa będzie systematycznie gościć na stołach. Nie zmienia to jednak faktu, że warto sięgać po nią przynajmniej od czasu do czasu, ponieważ jest smaczna i zdrowa.