Herbaty

Czy czarna herbata jest zdrowa?

Do niedawana uważano, że najzdrowszym rodzajem herbaty jest zielona, która zawiera duże ilości przeciwutleniaczy oraz inne cenne substancje odżywcze.

czarna herbata - odmiana Black NeedleTymczasem okazuje się, że czarne herbaty wcale nie ustępują zielonym pod względem korzystnego działania. Trzeba jednak pamiętać, że oba napoje będą miały nieco inny wpływ na organizm. Oczywiście pochodzą one z liści tej samej rośliny, a jedyna różnica polega na innym procesie obróbki. Czarne herbaty również zawierają bardzo duże ilości antyoksydantów, które mają działanie przeciwnowotworowe i spowalniają procesy starzenia się. Jednocześnie w ich składzie znajdują się substancje o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie mózgu, poprawiające zdolności poznawcze. Systematyczne picie herbaty okazuje się także pomocne w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu.

Można zatem pić czarną herbatę bez obaw, że będzie ona wpływać niekorzystnie na zdrowie. Wręcz przeciwnie – aromatyczny napar poprawi kondycję organizmu. Warto jedynie pamiętać o tym, żeby wybierać herbatę dobrej jakości, a także parzyć ją w odpowiedni sposób. Oczywiście nie można także przesadzać – za dużo filiżanek tego napoju będzie miało również niekorzystne działanie, np. ze względu na zawartość kofeiny.